Skip to main content
Rozhovory

Bůh? Kreativní umělec!

Miriam Kaiser skvěle hraje na housle, zpívá a tvoří rozmanitou, barevně a stylem nespoutanou hudbu, kterou oslovuje širokou škálu posluchačů. Tento rok vystoupí na našem festivalu podruhé.

Jaké máš záliby?

Kromě hudby, která je mou největší zálibou, ráda chodím na procházky do lesa, ráda jezdím na kole a rozjímám sama v přírodě.

Jelikož jsem hrál na housle také jako ty, tak vím, že je to velmi náročné. Kdo tě přivedl k této vášni?

Mí rodiče. Do hudební školy jsem začala chodit, když mi bylo 6 let. Dřív než jsem tam začala chodit hrát, tak se mi zdál sen, ve kterém si jdu kupovat pouzdro na house. Byl to takový prorocký sen (smích).

Kolik hodin denně trénuješ?

Nyní hodně času věnuji tvorbě hudby, ale v době svých studií jsem normálně hrála i 4 hodiny denně, byla jsem vedena k tomu, abych hrála náročné skladby. Díky tomu jsem získala jakousi zručnost a ve Slovenském národním divadle jsem získala spoustu zkušeností.

Jaké máš oblíbené hudební autory či interprety?

Hodně mě inspiruje Sting, také kvarteto Kronos, Katie Melua, Lisa Hannigen, z českých Lenka Dusilová, bratři Orfové – když něco vydají, tak je to moc pěkné, Dan Bárta, jednoduše jsou to umělci, kteří mají přesahy do jiných stylů.

Co tě přitahuje na životě s Bohem?

Je to živá zkušenost s ním. Můj vztah s Pánem budují odpovědi na mé modlitby. Je to pro mě každodenní věc, nejen nějaký nedělní rituál. Je to pro mě chléb každodenní, když jej nemám, tak se cítím hladová. Potřebuji mít vztah s Pánem. Je to občas dobrodružné.

Co obdivuješ na Bohu?

Jako umělec s malým „u“, vidím Boha jako vrcholného kreativního Umělce. Jedna z mých skladeb se jmenuje Umělec. Je to moje nedokonalé vyznání o něm.

Vzpomeneš si, jak si tě Bůh našel, jak si tě přivedl k sobě?

Jako dítě jsem Ježíše pozvala do svého života jako Pána. Dělala jsem to každý večer před spaním a jednou, jak jsem se tak modlila, jsem zažila takový jeho zvláštní dotyk. Věděla jsem, že je to něco nadpřirozeného, možná to bylo nějaké naplnění Duchem svatým, nevím. Plakala jsem a věděla, že on je stále se mnou. Ačkoli jsem se mnohdy jako teenagerka občas na něj hněvala, věděla jsem, že ho nedokážu ze svého života poslat pryč, protože On je stále se mnou.

Tématem letošního ročníku festivalu je „Srdeční záležitost“. Co je tvou srdeční záležitostí?

Asi naplňovat Boží plán. Prostě být v jeho blízkosti a říkat: „Pane, jsem tu, použij si mě.“ To je má srdeční záležitost: „Pane, jsem tu, použij si mě!“

Za festival UNITED se ptal Pavel Fiala