Skip to main content
Rozhovory

Rozhodl jsem se, že uvěřím až v 50 letech

By 17. 8. 20192 listopadu, 2019No Comments

Bogdan Lach pracuje řadu let v Křesťanské akademii mladých v rámci evangelizačního projektu EXIT. Jeho celoživotní touhou a povoláním je inspirovat mladé lidi k živému vztahu s Bohem. Jeho duchovním domovem je Církev bratrská.

Kým je pro tebe Bůh a čím tě obohacuje?

Otcem, protože to, co mi nedal pozemský otec, to mi dává Otec nebeský. Díky němu také znám svou hodnotu. Jsem milované Boží dítě.

Co máš na životě s ním nejraději?

Nikdy nevím, jak to dopadne. (smích) Samozřejmě, že on má vše ve svých rukou, ale to si uvědomuji až potom, co nějaká věc skončí.

Co je to Křesťanská akademie mladých (KAM)?

Je to organizace, která pracuje s vedoucími mládeží. Chceme jim pomoci k tomu, aby mladí rostli a stali opravdu vedoucími. K tomu používáme i různé programy, například různé campy, Fusion, EXIT Tour a RiseUP.

Vím, že se podílíš na programu EXIT Tour, mohl bys nám jej přiblížit?

EXIT Tour je preventivní program pro základní a střední školy. V každém městě, kde jsme, bereme s sebou dobrovolníky z místních mládeží, aby měli žáci možnost se seznámit. Preventivní program děláme pro celou školu najednou, máme s sebou zahraniční kapelu, děcka mohou vidět, že křesťané jsou „normální“. Odpoledne všechny žáky zveme na tzv. EXIT Party, kde jsou lektoři, kapela, děláme Talk Show… A tam mluvíme o tom, proč jsme věřící a jak se nám to stalo, že věříme. V rámci tohoto programu jsme 12 týdnů na cestách. Takto zvládneme 3 – 5 škol týdně.

Jsi milovníkem kávy. Jaký druh přípravy kávy preferuješ?

Je to hodně podle nálady, ale velmi často Flat White. Nedávno jsem měl možnost pít kostarickou kávu, kterou Kostaričané ledabyle přeženou přes nějaký látkový filtr, zamíchají jakousi lžící a vůbec se s tím neštvou. Ze způsobu přípravy jsem byl v šoku, ale ta káva byla výborná! Tam nebylo potřeba ani mléko! (smích)

Jaká byla tvá cesta ke Kristu?

Můj nejlepší kamarád byl evangelík, což jsem nevěděl, a on mě jednou pozval k sobě na stavbu jejich kostela. To byla moje první zkušenost s křesťany. Viděl jsem, že jsou úplně jiní a chovají se k sobě jinak. Zajímalo mě to, ale stále jsem měl pocit, že je to něco omezujícího. Tak jsem se zhruba ve 14 letech rozhodl, že uvěřím v 50 letech, abych si na jednu stranu užil život a na druhou stranu: „Co kdyby něco?“ Až budu starý, tak uvěřím. To jsem nestihl. (smích) Ve 20 letech v Olomouci na vysoké škole v jednom spolču se mě Pán dotkl natolik, že jsem dal svůj život Bohu a rozhodl jsem se mu sloužit i se svou holkou, kdekoli on bude chtít. To byl pro mě velmi silný moment.

Téma letošního ročníku je „Srdeční záležitost“. Co je tvou srdeční záležitostí?

Že stojí za to sloužit živému Bohu. Bůh je tedy má srdcovka.

Za festival UNITED se ptal Pavel Fiala